18/4 Europese dag van de patiëntenrechten
Op 18/4 brengen we de patiëntenrechten onder de aandacht:
Ook jongeren hebben rechten als patiënt. Of je deze zelf of via je ouders kan gebruiken, hangt af van je wilsbekwaamheid.
In de Wet patiëntenrechten staat dat de ouders (of voogd) de rechten van een minderjarige patiënt uitoefenen. Maar dat de jongere ook zelf betrokken moet worden bij de uitoefening van zijn rechten, afhankelijk van zijn leeftijd en maturiteit.
Een bekwame, minderjarige patiënt kan zijn patiëntenrechten zelfs alleen uitoefenen. In de Wet patiëntenrechten staat niet vermeld vanaf welke leeftijd een minderjarige bekwaam is. Het is de dokter, psycholoog, verpleegkundige, tandarts,… die zal beslissen of de minderjarige bekwaam is om zijn rechten zelf uit te oefenen en om bv. informatie te krijgen over zijn gezondheid, of om met een bepaalde behandeling, ingreep, onderzoek of medicatie in te stemmen of deze te weigeren,….
Meer informatie over je patiëntenrechten?
– Brochure ’t Zitemzo… met je rechten als patiënt
– Affiche mbt rechten van minderjarige patiënten